Na spotkaniu, które odbyło się 13 lutego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy omówiono szczegółowe zasady, na których już od marca realizowany będzie w naszym regionie Program Operacyjny Wiedza – Edukacja - Rozwój. Przypomnijmy: w latach 2015 – 2020 będzie to główny instrument aktywizujący zawodowo osoby do 29 roku życia, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczególny nacisk zostanie położony na pomoc tzw. młodzieży NEET – niezatrudnionej, nieuczącej się i nieuczestniczącej w kursach i szkoleniach. Wsparcie dla młodych do 29 roku życia udzielane będzie zgodnie ze standardem „Gwarancji dla Młodzieży” co oznacza, że w ciągu 4 miesięcy od momentu rejestracji w urzędzie młody człowiek powinien otrzymać propozycję zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Zgodnie z zapisami POWER Urzędy mają zagwarantować wysoką jakość proponowanego zatrudnienia, co oznacza, że praca, którą podejmie młody człowiek ma spełniać określone warunki. Jeśli będzie to umowa o pracę – ma trwać co najmniej 3 miesiące, w przypadku umów cywilnoprawnych – oferta również powinna być minimum trzymiesięczna, a wartość takiej umowy – równa lub wyższa trzykrotności minimalnego wynagrodzenia. Działania realizowane przez powiatowe urzędy pracy rozpoczynają wdrażanie POWER-a w naszym regionie. W III kwartale 2015 WUP ogłosi konkursy na dofinansowanie projektów, które będą realizowane przez agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe i inne podmioty wyłonione w konkursie.

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój mogą zgłaszać się bezpośrednio do Powiatowych Urzędów Pracy właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Dyr-Piecyk-007 1 Dyr-Piecyk-009 1 Dyr-Piecyk-015 1